Kutyás szilveszter: ünnepelj okosan!
Nem szeretnénk mi is egy hangulatkeltő cikket írni a témában – bár van véleményünk – viszont mindenképp szeretnénk felhívni a figyelmet a témában néhány fontos dologra a későbbi kellemetlenségek elkerülése végett.
A zajoktól való félelem okait egy nemrég kikerült cikkben szépen összefoglalták. Kutatások mutattak rá arra, hogy milyen módon lehetnek hatással a kutyáinkra a hangos, számukra behatárolhatatlan zajok. Ennek lehetnek olyan okai, amikkel együtt születtek, befolyásolhatja a gazdával való kapcsolat, a kutya életkora, stb. A zajfélelem kialakulhat idősebb korban is, érheti élete folyamán olyan inger a kutyát, ami miatt félni kezd tőle, és van olyan kutya is, akit a zajok egyáltalán nem rendítenek meg, ám sok minden más igen. Így tehát az idegi stabilitás és a zajfélelem nem minden esetben járnak kéz a kézben, tehát elsőként megkérnénk mindenkit: ne törjön pálcát minden olyan gazdi vagy kutya fölött, akinek ez az időszak nehéz. Ne hasonlítsuk egy viharhoz vagy az augusztus 20-i tűzijátékhoz sem. A napokig tartó stressz (mert sok helyen hetekig megy a háború) sokkal nagyobb megterhelés számukra, mint az egyszeri durrogások.
Tovább megyek, nem csak a kutyák félnek!
A helyzet az, hogy minden évben rengeteg cica is világgá fut a zajoktól, de a haszonállatok számára sem könnyű ez az időszak. A lovak, kecskék, birkák, vagy akár szarvasmarhák ráadásul még nehezebben nyugtathatók, hatalmas testükkel saját magukban, vagy környezetükben is komoly károkat okozhatnak, illetve zsákmányállat mivoltukból fakadóan a stresszre is hajlamosabbak. Azért nem hallunk csak tömeges felhördülést a gazdáktól a tüzijátékozás ellen, mert vidéken többnyire nyugodt a helyzet, de ahogy a “városi” népek belakják a “menőbb” falvakat, úgy egyre több felfutott településre jut el a szilveszteri égzengés is.
Hovatovább, vannak olyan embertársaink is, akiknek az évzáró háború szó szerint a pokol. Azok az idősek, akik megéltek már háborút, a kisbabák, és az autista spektrumzavarral élők is szenvednek mások szórakozása miatt.
Mit tehetünk?
Ha a Tájszonka az ördögtől se fél, akkor vallási hovatartozásunk fényében mormoljunk el egy halk imát és igyekezzünk ezt az állapotot megtartani. Tanácsos már a két ünnep közötti időszakban is nagy odafigyeléssel sétálni lakott területen (nem biztos, hogy ha a lába elé dobják a petárdát, akkor is bátor marad a Tájszon), főleg sötétedés után. Kerti kutyákat elkezdhetjük beszoktatni, ha korábban nem lakott bent, akkor feszélyezheti a környezet, nem találja a helyét, vagy épp ellenkezőleg fel akar fedezni minden zugot nagy lelkesedésében. Jó ha ezt nem pezsgővel a kézben akarjuk kontrollálni, és adunk egy-két nap asszimilálódási időt.
Ha tudjuk, hogy félős, akkor ebben az időszakban már javában tartsuk magunk mellett, hám+nyakörv kombinációval vigyük sétálni (mindkettőn legyen póráz!), ha pánikba esik és menekülni akar, így kevesebb eséllyel szabadul ki. Elkezdhetünk ellenkondícionálni, azaz a durrogások alatt elterelni a figyelmét, trükköket kérni tőle, játszani vele. Rég berögzült tévhit, hogy a félelemtől reszkető kutyát nem szabad simogatni… a félelem nem viselkedés, hanem érzelem. Azzal, hogy magunk mellé vesszük és nyugtatjuk, nem rontunk a helyzetén. Sajnos a turisztikai célú utazások korlátozásával nehezebb lett a helyzete azoknak is, akik eddig minden évben megszöktek a városból szilveszter idejére és egy csöndes helyen, apartmanban, kulcsos házban töltötték az ünnepet. Nekik idén jobban fel kell készülniük, hisz nincs is “rutinjuk” a pánikkezelésben.
Ha bátor a Fifi, ha nem, mindenképpen készüljünk fel a következőkkel:
- Legyen chip a kutyánkban. Ha eddig nem volt (enyje!) akkor sos intézzünk neki!
- Ellenőrizzük, hogy a chip regisztrációja megvan-e, az adatok pedig frissek! Ha elszökik és valaki megfogja, első dolga lesz chipet olvastatni és jó eséllyel még frissiben felhívják a gazdit.
- Legyen biléta a nyakán. Akkor is, ha van chip, előfordulhat, hogy olyan ember találja meg, akinél pont nincs leolvasó. Időt és energiát spórolunk ezzel a módszerrel.
- Zárjuk be. Akkor is, ha semmitől sem fél. Ha meg igen, akkor pláne. Ügyeljünk arra, hogy ne tudjon kitörni, a pánikoló kutya akár a zárt ablakon is képes kiugrani!
- Óvatosan sétáljunk, főleg sötétedés után.
- Az állatorvosunktól időben kérjünk nyugtatót, amennyiben erre szükség van. A Sedalin és a Seduxen NEM MEGFELELŐEK, itt található egy nagyon hasznos cikk az adható gyógyszerekről. Ha a kutyánk tünetei nem súlyosak, akkor a nem vényköteles Q-alm tabletta is kiváló választás.
- Ha mégis elveszne a kutyánk, akkor hívjuk a 06-70/501-7142 számot december 31-január 4-ig, vagy keressük facebookon a Szilveszteri Állatmentő Ügyeletet, értesítsük a hatósági gyepmestert és a helyi állatmentő szervezeteket.
- Ha mi találunk elveszett állatot, akkor fogjuk meg, helyezzük biztonságba, és keressünk chip leolvasóval rendelkező embert. Vagy a helyi állatvédő szervezeteket érdemes keresni, vagy állatorvosokat vagy a legközelebbi, leolvasóval rendelkező MOL kutat. Készítsünk fényképet róla, és küldjük el az Állatmentő ügyeletnek, ha nem érjük el a gazdit/nincs mikrochip a kutyában. Cica esetén sajnos csak a fényképes megosztások segítenek.
“Idén nem is lehet petárdázni…!” De, sajnos attól még fognak, ebben biztosak lehetünk!
Petárdázni nagyon régóta tilos, sőt, eladni, vagy birtokolni is. Ettől függetlenül minden évben szórják. Idén annyiban változtak a szabályok, hogy az 1. és 2. kategóriájú pirotechnikai eszközöket lehet csak használni, és azt is csak saját területen. Közterületen este 8 után mindent tilos, sajnos kutyát keresni is. Legutóbbi információink alapján állatvédő szervezetek kérhetnek külön kijárási engedélyt az önkénteseiknek.
Szeretnénk felhívni rá a figyelmet, hogy a petárdázás miatti stresszel érintett állatok és emberek érdekein NEM segítenek, a parttalan facebook viták, sem a passzív-agresszív kontentek megosztása 🙂 Segít viszont, ha megosztod nem-kutyás ismerőseid kedvéért a talált/elveszett állatokkal kapcsolatban hívható telefonszámokat, felhívod a figyelmet a bajok megelőzésére (például ennek a cikknek a megosztásával 🙂 ), vagy éppen csatlakozol önkéntesként egy helyi szervezethez, vagy a fent említett Szilveszteri ügyelethez.