A kutyás súlyhúzás – Tanácsok az alapoktól egy versenyző tollából.
Az izmok megfeszülnek, az adrenalin szint felszökik kutyában és emberben egyaránt, és az alig 20 kg-os kutya elindul a mögötte lévő több mint 2 tonna súllyal. Szinte hihetetlen, de ez nem egy kitalált történet.
A kutyás súlyhúzás, mint sport, a régi időkre nyúlik vissza, egészen az aktívan dolgozó szánhúzó kutyákig. Mikor éppen nem voltak úton e kutyák gazdái, unaloműzőként összemérték kutyáik erejét. Mára ez az unaloműzés komoly sportággá nőtte ki magát az egész világon, számos lelkes követővel. És folyamatosan bővül a repertoár egyéb ügyességi számokkal is.
Ahogy az emberek elvárosiasodtak, kutyáik nagy része csupán társállat lett. Megszűnt a tényleges munkafeladatuk (ezáltal mentális és fizikai lefárasztásuk), amiért annak idején tenyésztésüket elkezdték. Szükséges valamivel foglalkoztatnunk kutyánkat, hiszen számukra a munkavégzés, az aktív tevékenység lételem, illetve egészségük megóvásához is elengedhetetlen.
Bármilyen közös sport, így a kutyás súlyhúzás, a súlyhúzásra való közös felkészülés, netán versenyzés hatalmas összhangba hozza kutyát és gazdáját. Egyfajta lépcsőfok a jobb kutya-gazda kapcsolat emelkedőjén, melynek végén jobban megértjük kutyánkat és ő jobban megért minket. Egymásra vagyunk utalva. A kutya értünk dolgozik, Mi érte dolgozunk. Büszkeséggel tölt el minket hogy kutyánk mire képes és ő büszke rá hogy megfelelt nekünk.
Mely fajták a legalkalmasabbak a súlyhúzásra?
Természetesen az erős kutyák, hisz ez egy erősport. De csak ha a versenyzés a cél.
A kutya-gazda kapcsolat javítása, a kutya lefárasztása, dolgoztatása, érdekében szinte bármilyen egészséges kutyával űzhetjük ezt a sportot.
Ahogy egyre többen űzik is. Hisz kedvenceink sokkal többre hivatottak, mint hogy „csak legyenek”! Miért ne tennénk próbára saját kutyáinkat ebben a sportban is?
Azonban verseny szempontból a legjobb teljesítményeket az úgynevezett bull típusú kutyák tudják nyújtani, pl.: Amerikai Stafforshire Terrier, Angol Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Amerikai Bulldog, Francia Bulldog, Amerikai Pit Bull Terrier stb.
A kutyás súlyhúzás kellékei
Természetesen egy teljesen egészséges kutya, egy jó minőségű súlyhúzó hám, motivációs eszközök, súlyok, minőségi táplálék, rengeteg türelem, akarat és elszántság.
Vegyük ezek egy részét sorra:
Egészséges kutya:
Ahogy a sportolók is rendkívül ügyelnek egészségükre, úgy ezt kutyánknál is figyelembe kell vennünk. Csak egészséges kutyával kezdjünk neki bármilyen sportnak! Egy beteg kutyát soha ne fogjunk be semmilyen sportra, ha: ízületi problémái vannak, szívbetegsége, esetleg rendszeres gyógyszeres kezelés alatt áll, stb.
A kiválasztott sportággal kapcsolatos bármilyen kétely esetén célszerű állatorvosunkkal konzultálni!
Súlyhúzó hám
Megfelelő felszerelés nélkül nem lehet nekiállni semmilyen sportnak, alapfeltétel egy jó minőségű húzóhám.
Fontos a hám párnázottsága, hiszen ezzel kutyánknak tesszük kényelmesebbé a sportot. Fontos a hám megfelelő kialakítása, hogy jól illeszkedjen, így kutyánk a maximumot tudja kihozni magából. Az interneten lehet megfelelő méretű hámot készen is venni (pl.
https://topkutya.hu/ ), de méret alapján gyártatni is lehet, kifejezetten a mi kutyánkra számára.
Motivációs eszközök
Ez lehet labda, fogópárna, hurka, vagy bármi, amit kutyánk szeret. De a kutyánk húzhat parancsszóra is a mi kedvünkért, bármilyen segédeszköz nélkül. (Topkutya.hu: ez a jövő, a professzionális súlyhúzás, és bár Magyarországon még eléggé gyerekcipőben jár a dolog, egyre többen indulnak el szép sikerekkel ezen az úton)
Súlyok
Az edzéshez és az erő növeléséhez nélkülözhetetlenek. Ez lehet lánc, autógumi, súlytárcsák vagy bármi, amit súlyként tudunk használni az edzések alatt.
Minőségi táplálék
,,Az vagy, amit megeszel!” – tartja a mondás. Ez kutyánk esetében is igaz. Abból merít erőt amit elfogyaszt, ezért törekedjünk a legjobb minőségű táplálékra. Erre számos alternatíva létezik. Tápoktól, a minőségi húsokig, barnarizs, zöldségek, stb.
Szükségesek még megfelelő táplálékkiegészítők is, a fokozott fizikai megterhelés okozta sérülések minimalizálására. (vitaminok, kalcium, ízületvédők).
Türelem, akarat, elszántság
Mind a felkészüléshez, mind a versenyzéshez szükségesek ezek, mivel az edzésmunka több hetet vesz igénybe. Számos olyan tényező jöhet közbe, melyek megzavarhatják a felkészülést és a versenyzést is. Értem ez alatt az időjárási viszonyokat, saját életritmusunkat és bármilyen külső tényezőt. Ezeken a nehézségeken túl kell lépnünk.
Hogyan, mikor álljunk neki a súlyhúzásnak?
Ha lehetőségünk van rá, célszerű már egészen kölyökkorban tudatosítanunk a kutyánkban, mi is lesz a feladata, szoktatni a későbbi edzésmunkákhoz. Megszoktatni vele a hámot, azt hogy van valami mögötte, amit neki meg kell mozdítania, azonban ezt kölyökkorban csak mértékkel szabad csinálni!
A hámhoz szoktatáskor kezdetben csak magát a hámot tegyük a kutyára, rövid időre. Mikor már nem szokatlan neki, elmehetünk vele sétálni pórázon úgy, hogy egy súlyhúzó hámot visel. Később köthetünk mögé egy üres műanyag flakont és máris szoktatjuk kutyánkat egy bizonyos feladat elvégzéséhez.
Sosem szabad türelmetlennek lenni és kapkodni! Ha első alkalommal nem jól viseli a dolgot, ne erőltessük, majd a sokadik alkalommal megszokja. Később a műanyagflakonba tehetünk vizet és így az már némi terhelést is jelent a kutyának. Természetesen ezt játszi könnyedséggel fogja maga után vonszolni, de ekkor sem szabad türelmetlennek lenni, nem szabad a súlyon emelni, hiszen egy fejlődő szervezetről van szó. Ne terheljük le!
Ha motivációs eszközt szeretnénk majd alkalmazni, nem árt, ha ismeri kutyánk ezeket a tárgyakat. Labdázzunk vele sokat, fogópárnával játszunk vele kötélhúzósat. Mindeközben ne felejtsük el dicsérni.
Ha szóra szeretnénk majd a későbbiekben húzatni, ezt behívásokkal és jutalmazással tudjuk elérni. Itt a jutalom szintén lehet játék,de lehet valami „ütős” finomság is.
Komolyabb terhelésre csak egy éves kor után szánjuk rá magunkat. Ekkor már lehet mögé kötni autógumit. Kezdetben egy gumival kezdjük és 5-10 méteres hosszokat húzassunk csak vele. Alkalmanként 4-5 ilyen hossz elég.
Kutyás súlyhúzás edzésmódszerek
Magát az edzést mindig a kutyához kell igazítanunk. Ahogy nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma kutya sem. Minden kutyának más válik a hasznára. Lehet futtatni, úsztatni, pecáztatni, láncos sétára vinni és autógumit húzatni. De alkalmanként egy kiadós séta is hasznos lehet.
Az edzések során növelnünk kell kutyánk állóképességét és erejét. A tréningeket is ennek tükrében kell felépítenünk. Némi állóképesség és némi erőnövelés.
Bármilyen tréning módszert választunk is, a legfontosabb a fokozatos terhelés!!!
Az edzések helyszínéül általában valamilyen nyugodt környezetet kell találnunk, ahol nem zavarnak mások és mi sem zavarunk másokat. Az egyszerűbb labdás játékokat, pecázást otthon is elvégezhetjük.
Kutyás súlyhúzás versenyek versenyszámai
A versenyek során mindenki maga dönti el, milyen versenyszámban nevez. A következők közül lehet választani: Falmászás, magasugrás, gyorsasági súlyhúzás, szánkóhúzás, kötélhúzás, súlyhúzás, futópad sprint, stb. versenye válogatja melyik verseny melyik versenyszámokból áll össze.
Falmászás
Egy szőnyeggel borított falon kell a kutyának nekifutásból felugrania, felmásznia egy csalitárgyért. A csalit érinteni kell. A legmagasabbra ugró kutya nyer.
Magasugrás
Egy szabadon függő csalitárgyat kell a kutyának nekifutásból megfognia. Szintén a legmagasabbat ugró kutya nyer.
Gyorsasági súlyhúzás
Egy háromkerekű biciklit kell adott távolságra, a legrövidebb idő alatt elhúznia a kutyának.
Szánkóhúzás
Egy súlyokkal megrakott szánkót kell adott távolságon elhúzni. Itt is az időeredmény számít.
Kötélhúzás
Két egymáshoz rugalmas kötéllel rögzített csalitárgyat kell a két egymással szemben lévő kutyának fognia. Amelyik kutya előbb elereszti a csalit az veszít.
Súlyhúzás
Egy szabadon gördülő sínpályán, súlyokkal megrakott kocsit kell a kutyának 1 perc alatt elhúznia kb. 5 méter hosszan. A legtöbb súlyt elhúzó kutya nyer. A súlyhúzásban súlykategóriák vannak, melyek kb. 5 kg-onként kategorizálják a kutyákat. Minden súlycsoportban avatnak győztest. Illetve a verseny során a testsúlyához képest a legtöbb súlyt elhúzó kutyát külön díjazzák, valamint a legnagyobb súlyt elhúzó kutya is(testtömegétől függetlenül) különdíjat kap.
Sérülések
Beszélnünk kell a sérülésekről és ezek megelőzéséről is. Leggyakrabban előforduló sérülés az izomhúzódás, illetve a talppárnák sérülése. Az izomhúzódást meg lehet előzni ha kutyánknak nem hagyjuk, hogy ugrálva húzzon, hanem szépen a hámba belefeszülve dolgozzon, illetve edzés előtt alaposan bemelegítjük. Gyakran előfordulhat húzódás edzés közben is. Ez általában akkor szokott történni, ha a kutya megcsúszik. Ezért erre fokozottan figyelni kell.
A talppárna sérülés lehet üvegszilánktól, ami ellen szinte lehetetlen tenni. Ilyenkor pihentetni kell a kutyát, míg fel nem épül teljesen. Illetve előfordulhat még a talppárna kopása, ha nem megfelelő talajon edzünk.
Kutyánkat minden edzés, húzás előtt melegítsük be mérsékelt mozgással, edzés után pedig masszírozzuk le alaposan tetőtől talpig.
Ne felejtsük el: Ő egy sportoló, ennek megfelelő bánásmódot érdemel!
Írta: Jannoh, köszönjük a lehetőséget a publikálásra!
A kutyás súlyhúzáshoz szükséges profi súlyhúzó hámokat, motivációs eszközöket és a versenyzéshez elengedhetetlen táplálékkiegészítőket keressétek nálunk!
A témában 12 éves tapasztalattal, szakértelemmel próbálunk nektek segíteni, forduljatok hozzánk bizalommal elérhetőségeinken:
Webshop: https://topkutya.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/Topkutya.hu/