“Winter is coming” – kutyázás az őszi-téli időszakban
Itt van a tél. Nem tudhatjuk idén mire számíthatunk, mennyire mutatja majd dacos orcáját, de akárhogy is lesz, jobb felkészülni a nehezebb időszakra, hogyan kutyázzunk tovább miután Holle anyó megrázta a dunnáját. Alant összeszedtünk néhány gondolatot..
Más időszámítás, más napirend
Az első, amit megérzünk a télből, az az óraátállítás. Ez egy fájó pont, kötött munkarendben hamar azon kapjuk magunkat, hogy a délutáni sétára már sötétben kerül sor, hogy lehetne így rendszeresen edzeni…? A válasz: nehezen. De nem megoldhatatlan, és kíván némi kreativitást. Áttehetjük székhelyünket kivilágított területre, beszerezhetünk egy jó fejlámpát, szervezett sportok esetén (pl. agility) jellemzően a csapatok fedett lovardákba vonulnak, vagy reflektorokkal világítják meg a pályát. Kellemetlenebb a helyzetünk, ha bikejöring a szívünk sportja, ott már igazán komoly lámpát és nagy bátorságot igényel, hogy sötétben is száguldozzunk. Figyeljünk oda arra, hogy a sötétben aktívabbak a vadállatok, ha ilyen helyeken sétálunk, legyünk a szokásosnál felkészültebbek, és inkább többet használjuk a pórázt.
Nem csupán a vadak, a vadászok (és sajnos az orvvadászok is) hamarabb kijárnak a területre, legyünk mindig jól láthatóak! Hasznos, ha a karácsonyfa mintájára a Fifit is kivilágítjuk: ledes és foszforeszkáló eszközök is kiválóak, és praktikus a (kapásjelző) csengő is, ez utóbbi nem csak nekünk segítség felmérni, hol a kutyánk, de a vadaknak is segít időben visszavonulót fújni. Természetesen figyeljünk a környezetünkre városban is, a világított kutya és gazdája, a csengő embertársaink számára is segítség, kevésbé barátságos kutyával így el tudjuk kerülni a konfliktusokat, teret adhatunk kutyátlan sportolóknak.
Kinti vagy benti kutya?
Ez az az időszak, ami megvicceli a természetet. Sajnos a felborult klimatikus viszonyok mellett már nem csupán a központi fűtés babrál ki a kutyáink természetes reakcióival, és ez ellen nem tudunk mást tenni, mint odafigyelni rá. Alapesetben ősz elején vedlenek egy kiadósat a kutyák, aztán elkezdenek brutális bundát növeszteni. Ha ezt megzavarjuk a fűtött élettérrel, akkor minimum egy vadul ziháló kutyát kapunk, de ráadásul arra is képesek, hogy – akár néhány nap alatt – elkezdjenek megvedleni. Ez egyrészt rengeteg szőrt eredményez a lakásban, másrészt egy fázós kutyát. És ettől a perctől nekünk kell figyelnünk arra, hogy ne fázzon meg, melegebb zugot biztosítani neki, vagy továbbra is beengedni, nagyon rövid szőr esetén pedig akár kabátot is adni neki.
A kevesebb szőr természetesen előnyünkre is válhat, bizonyos sportok esetén ugyan úgy segítség lesz a gyors lehűlésre való képesség, mint nyáron. A szőr állapotát némi tapogatózással gyorsan fel lehet mérni: ilyenkor általában az aljszőrt hullajtják el, azaz látszatra még lehet, hogy szőrösnek tűnnek, de közben pont a legszükségesebb, puha, szigetelő réteget vesztették el. A kutya viszonya a hideghez elég egyértelmű, ha megáll pár percre és reszketni ked, akkor nyugodtan elhihetjük neki, hogy fázik… Sok kutya képes kompenzálni, ha rájönnek, hogy mozogva nem fáznak, képesek erőn felül futkosni, ezért érdemes pár perc nyugalmat erőltetni, lássuk mi a helyzet. Ilyenkor, ciki vagy sem, még nagyobb testű kutyánál is kellhet egy kabát.
Kutyaházat okosan: első a funkció, utána a dizájn!
Nem mindegy, hogy milyen kuckóban szállásoljuk el a kutyánkat. Bár az őszi átmeneti időszak még csak éjszakánként csípős, jobb számolni egy hirtelen hidegfronttal és időben biztosítani egy szélvédett, száraz kuckót. Alapvetően a fizika törvényeit érdemes figyelembe venni, és csak ezután törődni a külsőségekkel: nem csudaszép nyeregtetős házikóra van szüksége a Fifinek, hanem olyan helyre, amiben fel tud állni, meg tud fordulni, és mindehhez a lehető legkisebb a légtere, ezt ugyanis saját magának kell felfűtenie.
Ezt az önfütő tevékenységet tudjuk egy kinti kutyánál segíteni jó szigeteléssel (alulról is!), letakart ajtónyílással (ha lerágja érdemes átlátszó hőfüggönyt kipróbálni, sokszor azért szedik le, mert nem látnak ki), és vastag alommal. Ez utóbbi feladatra még 2020-ban is a legjobb a szalma. Bár szemetel és pár hetente cserélni kell, ennél jobbat még nem talált fel a modern világ, még a kutyafekhelyek sem ennyire vastagok, a takarók pedig felszívják a vizet. A szalma elvezeti a nedvességet, felül száraz marad, és puha, kényelmes.
A jó kutyaháznak a kutya méretéhez viszonyítva minél kisebb az ajtaja, és magas a küszöbe, hogy jó vastagon be tudjunk „szalmázni” a kutya alá. Tapasztalataink szerint legalább 15 cm magas küszöb szükséges!
Pro tipp: kis-közepes méretű kutyák számára príma kutyaház készíthető kevés anyagigénnyel, ha szerzünk egy használaton kívüli fagyasztóládát. Ezek a gépek eleve jól szigeteltek, ha kivesszük a motort és vágunk egy ajtót, már van is egy kutyaházunk. Némi OSB lappal és festékkel pedig egész csinos kinézetű is lehet, pl. így: Kutyaház hűtőből
Immunerősítés “influenza-szezonban”
A kutyáknál is dívnak ebben a kellemetlen, nedves-hűvös időszakban a járványos megbetegedések, csak nekik nem influenzájuk, hanem kennelköhögésük van. A karanténról és a cseppfertőzésről sokat tanultunk mostanában, így talán nem újdonság, hogy érdemes kerülni azokat a helyeket, ahol sokan járnak kutyával. Sok kutyafuttatónak és kutyaiskolának van saját csoportja a közösségi hálón, jellemzően kiírják, ha felütötte a fejét a betegség, és a kutyákra nem rakhatunk maszkokat, így marad a távolságtartás és izolálás. Ne használjunk ilyenkor közös labdát, apportot vagy itatót, és tünetes kutyával egy ideig kerüljük a közösségeket. A kennelköhögés különböző módon jelentkezhet egyes kutyáknál, és alkalomadtán nagyon súlyossá is válhat, kár félvállról venni! A megelőzésen kívül segíthetünk a kutyánk immunrendszerének a GameVit multivitamin komplex-szel, a téli edzésekre való felkészülés során kiváló megoldás a Quebeck Winter-PET, és BARF etetés mellé ajánlatos ebben az időszakban Spirulinát etetni.