Kutya lógatás – a lusta gazdik edzése? :)
Az egyik legegyszerűbb, legpraktikusabb módszer egy munkakutya lefárasztására az ún. „lógatás” (angolul springpole). Ha buzog a kutyánkban a fogáskedv, és az energia, nincs időnk komolyabb edzésre, esik az eső, kisebb sérülés érte a kutya mellső lábát (pl. letört egy körme) vagy éppen minket és nincs módunk ennél többet mozogni vele, akkor ez a mi sportunk!
Csak egy fa és egy játék kell
Egy harapópárna, vagy a legjobb az erre kifejlesztett Playdog, felakasztani egy erősebb faágra vagy állványra és indulhat is a móka. Az alkalmas játékok sora meglehetősen hosszú, nagyjából bármi jó, ami stabilan fogható, strapabíró, és nem tesz kárt a kutya szájában. Nem alkalmas a labda, a túl vékony játékok, kötelek (ezen általában csak beakasztott szemfoggal “utaznak”), és lehetőleg kerüljük az autógumit! A gumiba öntött fémszálak nagyon nem tesznek jót a fogaknak!
Fáraszt fejben, erősít testben
A fellógatott játékon szájjal kapaszkodás erősíti a rágóizmokat, nyakat, a hát izmait, és amennyiben úgy van elhelyezve, a hátsó lábakat is. A kitartást, fogáskészséget is tudjuk javítani ha folyamatosan felügyeljük, és az önkontroll is fejleszthető eresztetéssel, közbeiktatott feladatokkal. A lógatással amilyen egyszerű dolognak tűnik, olyan sokat lehet trükközni: a harapótárgy magasságával, minőségével is tudunk játszani. Ha a kutya hátsó lábai leérnek a földre, akkor azokkal is gyúrja magát fölfelé, ekkor is dolgoznak már rendesen a has és a hát izmai, viszont ha teljesen fölemeljük a földről, akkor már szinte a teljes munka áthelyeződik a törzsre.
Aki látott már pitet lógni, az tudja, hogy a kutya nem csupán „lóg”, hanem aktívan dolgozik, küzd a játékáért, és a teste közben kígyózik, forog, körbe-körbe. Ha a fárasztáson kívül egyéb célja is van a lógatásnak, akkor oda kell figyelni a harapás minőségére is, ugyanis egy idő után az őrző-védő képzésen jól harapó kutyák is hajlamosak lehetnek levegősen fogni, vagy utazni. Ilyenkor eresztetni kell és új fogást adni.
Hátsó láb a földön, vagy a levegőben?
Tapasztalat, hogy ha a hátsó láb leér, akkor gyakrabban fordulnak elő ilyen hibák, ugyanis a kutya tudja, hogy van lehetősége korrigálni, láttam már olyat, hogy először tisztán fogott, majd lecsúszott a párnán és utazott, majd lökött magán egyet, rágcsált néhányat és újra telit fogott. Ok, hogy saját magát kijavítja, de ezt nem szerencsés hagyni (abban az esetben, ha fontos a szép fogás őrző-védőn). Ha nem ér le a lába, akkor nem tud korrigálni, mindenképp új fogás kell neki. A harapótárgy bevonata is szoros összefüggésben van a lógatás hatásfokával. A nedvszívó tárgyat a kutya tovább tudja fogni, tovább marad a levegőben, ám nem használja olyan erővel a rágóizmait, míg a könnyen nyálasodó, csúszos tárgyat erősen kell fognia, viszont így értelemszerűen hamarabb fog fáradni.
A kutya egyéniségét is figyelembe kell venni ilyenkor, hisz minden ezdésmódnál fontos az, hogy sikerélménnyel záruljon a kutya szemszögéből. az ilyen csúszós (fogáserősítő) tárgyakkal tehát csak rövid ideig, fokozatosan építve érdemes lógatni, illetve a kétféle tárgyat és a többféle magasságot variálni.
Mire figyeljünk?
Fontos, hogy a játékot rögzítő kötél ne legyen teljesen statikus! Ha kicsit nagyobb slunggal ugrik neki a kutya, akkor sérülést is okozhat. A lehetőségeinktől függ, hogy pontosan mivel rögzítjük a játékot a fához/állványhoz, azt kalkuláljuk bele, hogy a végén a pozitív zárás érdekében a kutyának meg kell szereznie a felakasztott játékot, tehát vagy le kell csatolnunk, vagy adnunk kell a végén egy olyan fogást, amit kézzel biztosítunk. Olcsó megoldás pl. a vastagabb bálamadzag, amit csak levagdosunk egy bicskával, a gumis vontatókötél is működik, de csak ha nem sajnáljuk, mert intenzív használat mellett az is hamar elrongyolódik. A statikus kötélre megoldás a Playdog használata, mivel eleve ruganyos anyagból készült, és az is segít az ütéscsillapításon, ha kisebb, ruganyos faágra rögzítjük a játékot.
Természetesen mint minden kutyás sportban, itt is elengedhetetlen az ízületek megfelelő védelme. Erre ajánlunk az Aniflexi Fit ízületvédőt, a sportkutyák nélkülözhetetlen táplálékkiegészítőjét!