Blog

hsd kennel

Etess jól, készíts jól, és nyerj! – Topkutya.hu

Edzéssel, étrenddel kapcsolatos jó tanácsok Szőke Szabolcstól (HSD kennel), aki kiemelkedő eredményekkel rendelkező súlyhúzó versenyző.

Először is szeretném megköszönni, hogy Engem ért az a megtiszteltetés, hogy pár mondatban leírhatom hogyan is zajlik egy kutya versenyre való készítése és az-az alatti etetése. Akkor kezdjük!!

Kezdetekben rengeteg alkalommal kértem Én is segítséget, mikor mit tegyek, hogy a maximumot tudjam kihozni az aktuális verseny kutyámból. Itt szeretném megköszönni Csala Gábor † barátomnak, hogy anno mentorált és segített megannyi versenyt megnyerni!!

Egy súlyhúzó versenyre kutyát készíteni igen összetett dolog, rengeteg apró lépésből tudunk összetenni egy komplett tréninget.

A legfontosabb a helyes táplálás és a kellő mennyiségű pihentetés.

Személy szerint versenykosztban három ételt tartok fontosnak egy tréning során, a megfelelő húst, a prémium kategóriás tápot illetve a zsírt, a többi a pénztárcánk függvénye.

Húsból mindig vörös húst használjunk, tápból, ha meg tudjuk vásárolni, a kimondottan munkakutyáknak kifejlesztett tápot szerezzük be, zsírból a legjobb a kókusz zsír, de megfelelnek a sima állati zsiradékok is.

Soha ne adjunk a kutyánknak nyers disznóhúst!

Egy verseny felkészítésére véleményem szerint a legalkalmasabb a marha illetve a birkahús, a ló hús már nagyon száraz és nincs benne annyi energia.

Én azt az elvet vallom, hogy inkább kevesebb versenyen veszek részt, de akkor mindent megadok a kutyámnak… vitaminok, ásványi anyagok, ízületvédő, szénhidrátok stb.

Személy szerint a három fő összetevő mellett 12-15 kiegészítőt használok egy felkészítés alatt (Nem szteroidokat).

Hasznos dolog készíteni egy táblázatot ahol napi szinten követni tudjuk mikor melyik ételből pontosan mennyit is adtunk, így ha megragad a kutya súlya, vagy esetleg hirtelen esni kezd, a táblázat alapján ki tudjuk okoskodni, melyik táplálékot emeljük, vagy éppen csökkentsük ahhoz, hogy a felkészítés zökkenőmentesen haladhasson tovább.

Ha valaki annyira fanatikus, mint jómagam, az grammozza az ételt és a tréningezés minden percében agyal, hogyan is lenne a legjobb és napi szinten méri a kutya súlyát kétszer.

Mindig figyeljük a kutya hangulatára, vitalitására, ha észleljük, hogy a kutya lankadt, esetleg kezd kiszáradni, függesszük fel az edzést, emeljünk a folyadékon, a szénhidráton vagy a zsiradékon és hagyjuk pihenni pár napot. Fontos a megfelelő folyadék bevitel, mérhetetlenül felháborít az-az emberi butaság, amikor egy verseny előtti napokban valaki nem ad a kutyájának enni, vagy éppen a vizet vonja meg tőle, azért hogy a súlyhatár aljára kerüljön, az ilyen embernek nincs helye a kutyás közösségekben és nem nevezhető sportembernek!

Többek között felháborít az is, hogy amíg páran pénzt, időt és energiát nem sajnálva felkészítünk egy kutyát, hetekig edzünk vele, valaki a kennelből kivett dagadt, vagy éppen sovány kutyájával bepofátlanodik a versenyre és rontja annak színvonalát…vagy csinálja normálisan vagy maradjon otthon!!!!!!!

Na de térjünk vissza a tápláláshoz, általam használt táplálási útmutató egy 22,5kg kutyának:

  • 300-350g marha vagy birkahús (birkán hagyjunk valamennyi faggyút)
  • 200 g prémium kategóriás táp (min 30%fehérje tartalommal)
  • 50-200 g szénhidrát (lehetőleg barna rizs legyen, ha szükséges, csak akkor adjuk)
  • 5-10 g zsír
  • 10-15 g aminosav, 1ml folyékony vitamin, tojás, méz, kalcium, ízületvédő, fokhagyma, kamilla, szőlőcukor, zöldségek….stb

A lista nem teljes és az utóbbiakhoz szándékosan nem írtam mennyiséget, azokat a gazdának kell kitapasztalni melyikből érdemes adni és mennyit.

A tréning

Minden trénig első lépése egy alapos féregtelenítés majd egy állapot felmérés.

A felkészítést a verseny előtt vagy 8, vagy 6 héttel kezdem meg, ez függ a kutya természetétől illetve fizikai állapotától is. Sokszor látok posztolt képeket, amelyen a ’’tréner” 3-4 autógumit húzat és kijelenti, naponta 2-3 órát edzenek……kérdezem Én minek?? A cél nem az, hogy a szezon végére kiégessük a kutyát, hanem hogy az évet, ha lehetőség van rá végig tudjuk versenyezni.

Mindenkinek megvan a saját edzési módszere, ami rendben is van addig a pontig, amíg az a kutya javát szolgálja. Nem kell egy 20 kg-s állattal 25 kg húzatni 2 órán keresztül.

Mint már a mondandóm elején is írtam nagyon fontos a pihenés. Sokszor kérdeznek hogyan is edzem a kutyáimat, hogy mindig csúcs formában vannak egy-egy versenyen, és amikor elmondom, heti 3-4 alkalommal edzek napi 30 percet, azt hiszik, hazudok, pedig ez a teljes igazság.

Minden edzésemet egy 15 perces bemelegítő sétával, majd azt követi a 30 perces húzó edzés, utána egy 10 perces masszírozás (izomlazító krémmel) és végül 15 perc levezető séta.

Mi csak ennyit edzünk és kis súllyal. Általában a kutya testsúlyához viszonyítva határozom meg egy kutya kezdeti edző súlyát, majd folyamatosan haladok felfele a verseny időpontjától számított 2 hétig, amikor is visszaveszem a terhelést a kezdő súlyra, majd az utolsó héten már nincs más, csak súlynyakörves séta, játék vagy úszás, az úsztatást nyugodtan alkalmazhatjuk a tréing egész ideje alatt, mert remek kardió a kutyának és az lelazítja az izmokat. Egy edzést követően soha ne adjunk a kutyának vizet vagy ételt, vizezzünk be egy szivacsot azzal törölgessük át a fejét, mellkasát, de leghamarabb a tréning befejezése után 30 perccel kapjon táplálékot, akár leves formájában is.

Számtalan remek megoldás van arra, hogyan tudjuk kutyánkból a maximumot kihozni, de sajnos ez a pár sor kevés arra, hogy ezt teljesen kifejtsem. Ezekről a dolgokról órákat tudnék beszélni és szoktam is, ha megkérdeznek és van idejük az embereknek. Mindenkinek szívesen adok tanácsokat, aki nem hiszi magát okosabbnak a másiknál. Aki pedig úgy gondolja annak nincs szüksége az Én vagy más remek sporttársam felesleges segítségére.

Mindenkinek eredményes felkészítést és sikeres versenyszezont kívánok!!

Köszönöm a lehetőséget!


Üdvözlettel: HSD’s kennel

A felkészítéshez szükséges összes kiegészítőt megtaláljátok kínálatunkban, forduljatok hozzánk bizalommal:

https://topkutya.hu/termekkategoria/game-dog-performance-nutrition-taplalekkiegeszitok/

(A cikk a Topkutya.hu tulajdona, továbbosztani a link megosztásával lehetséges)

Related News

Kutyázás ősszel, télen
nem-harap
x