Hogyan mozgassuk le kutyánkat kijárási tilalom idején?
Mondhatnánk, hogy a szeszélyes ősszel jönnek az esős napok, de manapság az egész évünk szeszélyes 🙂 ám ez nem jelenti azt, hogy nem tudjuk lefárasztani a mozgásigényes kutyánkat..
Igen, jól olvassátok, ez eredetileg egy esős napokra íródott cikk lett volna, de sajnos pár napja egy még sokkal szomorúbb aktualitása lett, hiszen kutyánkkal együtt gyakorlatilag bezártak minket! 🙁
Négylábú barátunkkal pedig nem fogjuk tudni könnyen elfogadtatni, hogy szünetelnek a hosszú séták, kirándulások, lássunk tehát néhány tippet, hogyan tudjuk átvészelni ezt az időszakot, ha az udvarra szorultunk, illetve max. 500 méterre hagyhatjuk el a házunkat/lakásunkat.
Pecáztatás
Anyagigénye egy hosszabb bot és egy játék, opcionálisan a kettő közé egy madzag. Az apportos kutyákat két pillanat alatt rá lehet kapatni a pecára, és kicsit építve a zsákmányolási kedvüket egy szuper fizikai edzést tudunk adni nekik. A fordulékonyságot javítja elsősorban, de általánosan is átmozgat és a magas koncentráció miatt fejben is kiválóan fáraszt. Mivel olyan mozgásformáról beszélünk, ami az ízületeket és szalagokat fokozottan igénybe veszi, így mindenképp bemelegítéssel kezdjünk, nem árt a masszírozás sem, és legyen a játéknak megfelelő lezárása. A pecáztatáshoz ugyan szükséges, hogy kültéren legyünk, viszont egy féltető alatt már el tudunk játszani, és relatíve gyorsan ki tudunk ilyen módon ikszelni egy kutyát. Ha nincs elég időnk reggel, vagy a sötétben a frásznak van kedve egy órát sétálni, akkor ezzel elérhetjük, hogy a Fifi boldogan szunyáljon.
Futópad
Az önhajtott futópad (tehát amit nem motor működtet) egy kiváló szerkezet, bár a legtöbbje elképesztően hangos, ha toleránsak a szomszédaink, vagy jól szigetelt a garázsunk, akkor nagyon hatékony rosszidős program. Folyamatos jelenlétünk kell hozzá, viszont űzhető teljesen zárt térben. Általában játékkal motiváljuk a kutyákat, hogy mozdítsák el a padot, de az igazán rutinosaknak még az sem kell, csak felrakod és már zúz. Egy jó hámmal kell rögzíteni, és egy játékkal biztatni, más nem is kell hozzá – már a padon kívül.
Lógatás – gumihúzás
Egy pont alá veszem mindkettőt, mivel nagyon hasonlóak. Mindkettőhöz kiváló megoldás a Playdog játék. A lógatásról már írtunk egy korábbi cikkünkben, egy jól variálható edzésmód, amit fára vagy valamilyen állványra felrögzített játékkal tudunk űzni. A lógás történhet tisztán a levegőben vagy úgy, hogy a hátsó lábak leérnek a földre, esetleg ezt a kettőt egy tréning alkalmán belül is váltogatva. Megmozgatja a nyak- és hát izmait, a hasizmokat, és ha leér a földre, a lábakat is, no és persze folyamatosan fejleszti a rágóizmokat (ettől lesz hatalmas és markáns egy kutya feje). Ezt tudjuk még érdekesebbé tenni, ha fogunk egy autógumit, egy láncot és a Playdog-ot vagy harapópárnát ehhez rögzítjük. Itt már kevésbé lesz fontos, hogy a rendszer rugalmas legyen, mivel a kutya végig mozgatni tudja majd a gumit.
Labdázás, az örök klasszikus
Kiballagunk kabátunk rejtekében az első dombig, és dobálunk párat (vagy sokat, kutyája válogatja) felfelé. Ez variálható engedelmes feladatokkal, illetve a labda kerestetésével (érdemes figyelni, mert drága buli lehet, ha nem találjuk meg), de a kedvencünk a fa/oszlop érintés. Formálással szépen megtanítható a “fához” parancs, elküldjük a legközelebbi fához vagy oszlophoz, amit le kell mancsolnia, és csak utána dobunk. Ezzel egyrészt fárasztjuk fejben, másrészt kevesebb munkával futtatunk vele nagyobb távot. Nagy hidegben minden perc számít 🙂 Jó hír, hogy most már a topkutya.hu kínálatában is elérhetők a piac egyik legkiválóbb gyártójának, a Gappay cégnek a labdái is. Mindig rugalmas és rágásálló gumi, ezt csak elveszíteni lehet, szétrágatni nem!
Trükkök minden mennyiségben!
Klikkerrel vagy anélkül, formálással vagy megvezetéssel, hasznosat vagy valami hülyeséget – mindegy, csak tanítsunk valamit! A közös munka javítja a kettőnk kapcsolatát, fejleszti a fókuszt, fárasztja a kutyánk agyát. Ha nincs fantáziánk, akkor használjuk jó barátunkat a google-t, de nagyjából bármilyen ökörséget meg tudunk tanítani a kutyánknak. Ezek többségének vannak hosszabb távon is jótékony hatásai, bizonyos gyakorlatok, mint pl. a meghajlás segítenek a nyújtásban edzés után, a tárgytartás pedig háztartási szinten praktikus, megtaníthatjuk, hogy hozza utánunk a kosarunkat, kerítse elő az öntözőkannát, vagy éppen etetés után hozza oda a tálkáját. A tanítás végezhető négy fal között és csak jufitalat és klikker kell hozzá.