Kutyák rács mögött – miért fontos a kutyaketrec?
Aluminiumból készült ultrakönnyű megoldások, törésteszten atomtámadást túlélő autós boxok, csodás fából készült bútorral kombinált szobakennelek, vagy éppen lapjára hajtogatható utazóketrec…? Ma már rengeteg kivitel áll rendelkezésre, és sajnos még mindig előfordul olyan gazdi, aki mindebben csak a rácsokat látja, és egy összetört kutyalelket, holott helyesen szoktatva (box-tréningnek hívjuk) nagyban megkönnyíti az életünket a ketrechasználat és biztonságossá teszi az autót vagy akár a lakást. Lássuk hát, miről szól a box és miért jó az a Fifinek.
Hátráltatja a lakberendezést
Vagyis inkább az újrarendezést. Bizonyos közösségi oldalas csoportokban napi szinten felugranak a “Tájszonka pozdorjává aprítja a lakást míg elvagyunk” témájú bejegyzések, illusztrálva letépett ajtófélfával, kikapart betonnal, enyhébb esetben hóesést imitáló párnarobbanással (amit szintén nem nagy élmény összetakarítani). Ilyen helyzetekre az azonnali hatékony megoldás a ketrec lehet (hosszú távon persze a viselkedés korrigálása, de az addig belekerülhet még pár kanapéba). Azon kívül, hogy a lakás leigázása sok takarítással és még több pénzzel jár, a kutyának sem egészséges, megehet számára mérgező vagy emészthetetlen dolgokat, a bélelzáródás vagy mérgezés pedig akár halálos is lehet. Azonnali megfékezésre, illetve több kutya közötti konfliktushelyzet tüneti kezelésére, vagy épp ivaros kanunk és szukánk tüzelés alatti biztonságos szeparálásra ez a legegyszerűbb és leghatékonyabb út.
Tudod hol van, és mit eszik, mit csinál
Akadnak láthatatlan tolvajok is, akiket webkamera nélkül nem is tudsz lefülelni, ám ketrecbe zárva már biztosan nem fogja senki kipucolni a macskaalmot, vagy elcsenni a kilógó krumplihéjat a kukából. Egy diétázó kutyánál például nagyon fontos, hogy kontrollálva legyen. Hasonlóképp van ez egy sérülésnél, műtét utáni lábadozásnál. A box elejét veszi a mászkálásnak, bútorra ugrálásnak, vagy annak, hogy csúszkáljon a parkettán. Továbbá a gallért viselő Fifi sem fogja leborítani a Zsolnay vázát az asztalról vagy leverni a vakolatot az ajtó mellől (true story, az enyémek nem foglalkoznak vele, ha valahol nem fér át a gallér, megoldják erőből).
Sportkutyáknál az is szempont, hogy ne fárassza ki magát edzés időszakban, például azzal, hogy kergeti a cicánkat, vagy a másik kutyánkat. A ketrecből pihenten tudjuk elővenni, majd oda visszarakva biztosak lehetünk benne, hogy békében fog regenerálódni. Fiatal kutyák szobatisztaságra szoktatásában is segítség lehet a box. A kutyák alapvetően igyekeznek tisztán élni, nem piszkítanak a helyükre, viszont a kicsik gyakran a lakás egyes részeit már elég távolinak ítélik ügyes-bajos dolgaik rendezésére. Ebben segít a dobozolás, éjszakára betesszük, reggel pedig rögtön sétával nyitunk, így nagyobb eséllyel marad pisimentes a padló.
Megvéd az autóban
Minket, másokat, az autót, és saját magát. Ha fixáljuk egy boxban, akkor nem lesz útban, nem kaparja-szőrözi össze a kárpitot, és egy esetleges balesetnél nem repül ki az ablakon, vagy fut világgá. A KRESZ is előírja, hogy rögzíteni kell a kutyát, hogy a vezetőt ne akadályozza, így minimum egy biztonsági övvel és hámmal rögzítsük! Nem utolsó sorban a ketrecben kényelmesebb is neki, nem borul le az ülésről lassítás-gyorsításnál, elfekhet és végig tudja szunyálni az utat. Ha mégis a hám mellett döntünk, akkor az El Perro hámjai pont tökéletesek a célra.
A saját kuckója, mindig, mindenhol
A rutinos kutyás el sem indul rendezvényre box nélkül. A versenyző kutyák többsége (legyen kiállítás vagy sport) rég hozzászokott a ketrecéhez, ez a saját helyük, és szabad választásukból is bemennek, ha elfáradnak. Egy sportversenyen, kiállításon, vagy bármilyen eseményen a boxban tud pihenni, feltöltődni, biztonságban érezheti magát, és nem utolsó sorban felszabadulunk egy időre, lesz két szabad kezünk enni egy hambit vagy inni egy bambit. 🙂
Az én kutyáim a kalandokkal kötötték össze a boxot, és ha előkerül a kamrából bármilyen okból, már akkor megpróbálnak bemenni, mikor még fel sem állítottam… Ha kint marad felnyitva, akkor pedig időnként mennek egy kört be és vissza, hátha varázsütésre működik az időgép, és hirtelen az erdőben vagy a tóparton leszünk.
Nincs új a nap alatt: a stabil alapozás a legfontosabb
Ideális esetben a kiskutyánkat úgy vesszük magunkhoz, hogy a tenyésztő már boxhoz szoktatta. Ha nem, akkor sem kell kétségbe esni, nem nagy ördöngősség a ketrec tréning, és a legtöbb kutyaoviban alap eleme a képzésnek. Formálásos tanítással gyorsan meg lehet tanítani a Fifiket boxba küldésre, ha pedig otthon is folyamatosan üzemeltetjük, elhelyezzük ott a párnáját, ott kapja a vacsit, akkor hamar el fogja fogadni, hogy az az ő helye. Piciknél érdemes rágásálló játékot vagy csontot elhelyezni, hogy elfoglalják magukat (figyelembe véve, hogy a csonttól hamarabb kell kakilni!). Jó, ha a kutyánk első időkben csak lefárasztott állapotában kerül rács mögé, így inkább alvással, mint szökési tervek szövögetésével tölti majd az idejét. Segíthetjük a folyamatot az aggódósabb Fifiknél Quebeck Q-ALM tablettával, ami természetes összetevőkkel oldják a stresszt és segítenek a jobb alvásban (csak kutyáknak! 🙂 ).