Az úszás egy nagyszerű sport, embernek és kutyának egyaránt. Segít az ízületek terhelése nélkül átmozgatni, és egész évben űzhető (igen, télen is). Az országban egyre több helyen nyitnak kutyabarát strandok, és a szemfülesek már felfedezték lakóhelyük környékén az eldugott természetes vizeket. Van viszont néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, mielőtt a mély vízbe dobjuk a Fifit.
Úsztassunk, de hol?
A kutyastrand adja magát, de ha nem akarunk tömegekkel együtt pancsolni, akkor kereshetünk más vizet is a közelben. Tartsuk szem előtt, hogy a természetes vizeinkben általában horgásznak is, és egyrészt a horgászoknak vannak előjogaik (pl. hogy ők fizetnek azért, hogy ott ücsörögjenek), másrészt alkalomadtán hátrahagynak veszélyes szemetet is, például horgokat. A beszakadt szerelékekbe belelépni nem jó, de ha egy bójába akad bele a kutya lába úszás közben, az veszélyes is. Mindig érdemes szemügyre venni a partszakaszt, hogy lehet-e veszélyes dolog a vízben, folyó víz esetén pedig mérlegelni, hogy mennyire veszélyes a sodrása.

Fokozatosság!
Sok kutya hajlamos a vizet meglátva boldogan ugrani egy hasast, de ez rájuk nézve ugyan úgy veszélyes, mint ránk, emberekre. Felhevült testtel hirtelen sokkot kaphat és utána talán meg sem találjuk az ájult testét a vízben… Több ilyen tragédiáról is hallottunk az elmúlt években. Minden esetben lassan engedjük be a Fifit a vízbe, és csak akkor ugráljon be a partról, ha már megszokta a teste a hűs vizet.

Nem ciki a mellény a kutya úsztatáshoz!
A csonka farkú kutyáknál gyakori, hogy nem tudják használni a hátsó lábukat úszás során, azaz elmerülnek. Számukra már elérhető úszómellény, de a jól úszó kutyákra is érdemes ráadni, főleg, ha hajlamosak túlhajtani magukat.
Képzeljük csak el: egy zsákmányos, aktív kutyát, akit esetleg kevesebbet mozgattunk a harminc fokban (nincsenek formában az izmai, a tüdeje) hirtelen elkezdjük úsztatni. Dobjuk az apportot, ő pedig meg sem áll, túlmelegedni a vízben nem fog, inni nem áll meg, ám közben folyamatos mozgásban van, hisz lebegni képtelen, az izmok fáradnak, és ha erősebb a fejében az akarat, mint a fáradtság, akkor lehet, hogy túlhajtja magát, és a vízben éri egy izomgörcs… Ha nem is használunk mellényt, időszakosan rendeljünk el kötelező pihenőket.
Bár sokat nem tudunk tenni ellene, legyünk tisztában egy nagyobb uszizás következményeivel is: a hosszabb farkú kutyáknál kialakulhat heveny izomláz. A korábban csak csóválásra használt izmok hirtelen kormánylapáttá válnak és extra terhelést kapnak, estére pedig „halott farok” szindróma lehet a vége, és a Fifi félig kókadt farokkal várja a vacsorát. Elmúlik magától, nagyon megijedni nem kell tőle.

Nem mindegy, mit dobsz el!
Egyre ismertebb lesz a vízmérgezés kutyás körökben. Ez annyit tesz, hogy a kutya túl sokat iszik és felborul az elektrolit háztartása, émelygéssel, hányással jár néhány órával az úsztatás után, súlyos esetben pedig bele is tudnak halni. Embereknél ez nagyon ritka kórkép, de kutyáknál a fentebb írtak végett gyakrabban előfordul. Főleg akkor magas az esélye, ha olyan játékot dobunk be, amit nem tud zárt szájjal kihozni, és a nyitott száján minden víz a torkába ömlik. Ezt persze opcionális, hogy lenyeli-e, de ha igen, akkor nagy a vízmérgezés kockázata. Érdemes kerülni a botot és a teniszlabdát, és puha játékokat apportoztatni a vízből, és emellett rehidratálót (izotóniás oldatot) pl.: Quebeck UNBELIEVABLE HYDRA itatni úsztatás során, vagy utána. Ha megtörtént a baj, akkor is segít az ásványi anyagok pótlása, de mindenképp forduljunk állatorvoshoz!

Úszásmentes vízi mókák? Igen, vannak!
Egyre népszerűbb a SUP, azaz a stand up paddle, merev vagy felfújható deszka, amin romantikusan evezgethetünk, akár a kutyánkkal együtt. Ez számára nem jár sportértékkel, lévén a sup-ról nem lehet ugrálgatni (vagy hát lehetni lehet, de akkor mindenki borul), viszont nagyszerű közös program lehet. Ehhez hasonlóan sokan viszik a kutyájukat kenu- vagy kajak túrára, ahol szintén kísérő szerepben tetszeleghet a Fifi.
Óvd a halakat: vedd le a nyakörvet!
Sokszor elfelejtkezünk róla, hogy a Fifi gyógyszeres („bolhaírtó”) nyakörve nagyon veszélyes a vízi állatokra (és a nyakörv hatékonyságának sem jó). Bár már létezik vízálló nyakörv, ez csak a kutyának jó, a halaknak továbbra sem, ezért ezeket úsztatás előtt vegyük le. Ha spot-on-t használunk, akkor várjunk a cseppentés után 48 órát (ez szintén a halak és kutyák közös érdeke), szájon át szedhető gyógyszerrel viszont nyugodtan lehet uszizni. Hovatovább a békákat se hagyjuk bántani, egyrészt védettek szegénykék, másrészt tudnak olyan méreganyagot termelni a bőrükön, amitől a Fifi nem lesz boldog.
Boldog, sportos nyarat kívánunk mindenkinek! 🙂
Topkutya.hu