5+1 tipp a nyári kutyázáshoz
Amikor berobban az igazi nyár – főleg ha olyan hirtelen, mint idén – akkor egy kicsit mindenkit megvisel, embert, kutyát de még a növényeket is. Amikor az első sokkon túl vagyunk, akkor lassan testünknek és lelkünknek is tudomásul kell vennie a kellemetlen tényt: nyáron meleg van. Már nem akarunk hosszan sétálni, a Fifi se szalad úgy a labdáért, és a közös sportjainkkal is hajlamosak vagyunk leállni – pedig nem feltétlenül kellene.
Összeszedtünk néhány olyan trükköt, eszközt, praktikát, amik segítségünkre lehetnek, ha folytatnánk az aktív kutyázást nyáron is.
Mielőtt nekilátnánk leszögezném, hogy nem minden kutya alkalmas arra, hogy a hőségben duhajkodjon, pl. a brachycephal (turcsi orrú) fajták kifejezetten rosszul bírják a meleget. Minden esetben mérlegeljük, hogy a saját kutyánk megfelelő kondícióban van-e ahhoz, hogy sportoljunk vele!
1: Szedd le a szigetelést.
Szerencsés esetben levedik maguktóll, de ha nem sikerül, egy jó kozmetikus még azon is tud segíteni. No nem arra gondolok, hogy nullással tolja le a szőrt, de egy ésszel végzett nyírás látványos hatással tud lenni a kutyákra. Ugyan így sokat segít, ha elengedjük a fókazsírt. Télen még van mentség a kis hájacskára a bordákon, de nyáron próbáljuk meg elviselni a kilátszó bordakosár látványát (ami amúgy tök öké, amíg a csigolyák fedettek, nem kell az állatmentőkért szaladni).
Fun fact: a test felszínén látható és tapintható zsír a jéghegy csúcsa, még rengeteg van belőle a hasüregben, ami ilyen időben egy jobb labdázásnál belülről főzi meg a kutyát. Fogyasszuk csak le.
2. Állítsd át az ébresztőt
A korai órák a legalkalmasabbak arra, hogy sportoljunk, legyen az séta vagy komolyabb edzés. Egy idő után hozzá tudunk szokni a hajnali ébredéshez, csak készüljünk szúnyog riasztóval, mert bizony ők is ilyenkor kelnek… Az esti szeánsz is egy lehetőség, de sajnos olyankor még a környezet nyomja magából a meleget (főleg a városban), ez az időszak mindig melegebb, mint a kora reggeli.
3. Keresd a vízpartot
No nem arra gondolok, hogy „strandolás” címszóval kösd egy fához a Fifit, amíg pancsol a család, hanem mondjuk úsztatásra. Egy apportos kutyát előbb vagy utóbb rá lehet venni az úszásra, és ezt a sportot akár egész évben űzheti. Ha nem is úsztatás végett, de futás vagy labdázás során is jó, ha akad a közelben egy patak vagy tavacska, hogy időnként tudjon hűlni az állat. (Hősokkra figyelni!)
4. Tanuljatok trükköket
Ha kint élhetetlen a világ, akkor maradjatok bent. Nagyon sok tutorial és trükk leírás elérhető a neten már az alapoktól. Egy jó formálásos tréning felér egy sétával! Ráadásul kiváló csapatépítő hatású, és lehet vele villogni a fészbukon. Tényleg.
5. Kerüld a betont
Úgy összességében a betont, aszfaltot, várost. Nem mindenkinek van választása, de aki megteheti keresse a zöldövezetet, ismerje meg a közeli erdőket, és próbáljunk legalább ideiglenesen változtatni a szokásainkon. Télen sem ajánlom, hogy kutyával fussunk betonon vagy akár rekortánon (utóbbin azért ne, mert nem illik), de nyáron aztán egyáltalán. Ha lehet, menjünk ki a legközelebbi erdős részig, sokkal jobb lesz mindkettőnknek. Még a nyílt réteken és szántóföldeken is.
+1: Használj megfelelő kiegészítőket
Télen sokaknak eszükbe jut, hogy különböző egészségmegőrző kúrát kezdjenek a Fifivel, de még nem terjedt el a köztudatban, hogy létezik ilyen nyárra is. Példának okáért itt a Quebeck Rehidráló por, ami egy edzés során a vízhez adható, és ahogy magunknak is jobban esik az izotóniás ital víz helyett, úgy a kutyának is sokat fog segíteni, hogy rögtön komplexen pótolja az ásványi anyagokat és segít sejt szinten hidratálni a testét. Elérhető ugyanakkor Légzésjavító, ami a tüdőkapacitás javításával szintén segíteni fog a jobb hűtésben, és komplex nyári kiegészítő, a Summer pet. Brachycephal kutyákoknak pedig célzottan adhatjuk a csupa illóolajos Buldo-Q-t.
Boldog, sportos nyarat kívánunk mindenkinek! 🙂