Az igazság a kutyák láncon tartásáról
Ha nem csak hobbi állattartóként vagy családtagként szeretjük kutyáinkat – hanem a tenyésztés, nemesítés folyamatában is aktívan részt veszünk – sajnos általában muszáj elkülöníteni kutyáinkat valamilyen módon.
Kennel, vagy lánc, az örök kérdés, és örökös viták tárgya.
Az ezzel a témával foglalkozó legrészletesebb cikket fordítottuk le magyar nyelvre, és hoztuk el ma nektek.
Nem akarunk senkit meggyőzni egyik oldalon sem, egyszerűen szerettük volna veletek is megosztani ezt a másik nézőpontot.
FIGYELEM! 2022 JANUÁR 1.-TŐL MAGYARORSZÁGON ÚJ ÁLLATVÉDELMI TÖRVÉNY LÉPETT ÉLETBE, ÍGY A LÁNCRA IS SZIGORÚBB SZABÁLYOK VONATKOZNAK! A CIKK 2019-BEN KERÜLT FORDÍTÁSRA, ÍGY AZ ABBAN SZEREPLŐ INFORMÁCIÓK ELAVULTAK LEHETNEK!
Felhívnánk mindenki figyelmét, hogy a cikk nem tőlük származik, mi csak lefordítottuk, ahogy tették már meg ezt több másik nyelvre is!
A cikk forrása: https://sportingdognews.blogspot.com/2012/08/?view=classic
Íme a cikk:
Nagyon sok ember vélekedik úgy, hogy kegyetlen dolog láncon tartani egy kutyát de meg szeretném mutatni, hogy ennek az ellenkezője az igazság.
Meg szeretném mutatni, hogy humánus és felelősségteljes dolog egy kutyát természetesen megfelelően – megkötni, mikor nem vagyunk otthon.
Ellenben szabadon hagyni nem az. Ez akkor is így van, ha az embernek csak egy kutyája van, illetve még akkor is, ha megfelelően lekerített udvarral rendelkezik.
Biztosan felvetődik sokakban a kérdés: miért ne hagyhatnám a kutyámat egy kerítéssel körbevett hátsó udvarban? A válasz: azért, mert még, ha tömör betonfallal is van körbe véve a házad van olyan kutya aki megtanulja azt átugrani, kiásni magát alatta vagy megvárni ameddig valaki egyszer nyitva felejti a kaput ( pl. a gyerekek ) … így vagy úgy, végül minden kutya meg fog próbálni kiszökni az udvarból mikor szabadon van hagyva felügyelet nélkül.
Azt pedig mind tudjuk mennyi minden történhet a kutyákkal, ha kiszöknek: balesetet okozhatnak; megsérülhetnek; elütheti őket az autó; bánthatják őket olyan emberek akik féltik saját házi- , illetve haszonállataikat; eltűnhetnek az erdőben, a városban stb…
Azok a kutyák pedig akikkel nem történnek meg a fent említettek, gyepmesteri telepekre kerülhetnek.
Röviden: semmi jó nem sül ki abból, ha egy kutya elszökik otthonról és a kutyának csak akkor van lehetősége szökni, ha a gazdája hanyag, gondatlan és nem korlátozza a kutyáját megfelelően. A kutyák nem erkölcsi lények, ők állatok, éppen ezért szükségük van az állandó emberi kontrollra. Tehát, amikor az ember nincs a kutyáival mindig el kellene zárnia őket.
Az emberben persze felmerül a kérdés: hogyan is kéne a kutyát tartani? Egy kennelben? Láncon?
És én azt szeretném bebizonyítani, hogy a leghumánusabb módja egy kutya korlátozásának erre az időre: a lánc.
Ellentétben a legtöbb profi kutyatenyésztővel én nem preferálom a kutyák kennelben tartását, mert úgy gondolom, hogy megkeserítik a kutyák életét. Ezért hozok rengeteg cáfolhatatlan tényt, hogy támogassam ezt az álláspontot.
De mindenek előtt, vizsgáljuk meg, mit is próbálunk meg elérni azzal, hogy elzárjuk a kutyánkat.
Az elzárás okai:
- Megakadályozni a kutyánkat attól, hogy elszökjön amikor távol vagyunk.
- Amennyire csak lehet boldogan és kényelmes körülmények között tartani a kutyánkat akkora területen, amekkorán csak lehet ez idő alatt.
- E célok elérése a lehető legkényelmesebb módon, elkerülve a felesleges kiadásokat.
A kenneles változat:
Nagyon sok ember abban a tévhitben van, hogy ez a megoldás a leghumánusabb de azért vagyok itt, hogy elmondjam, nem ez a helyzet.
Az egyetlen mentség erre a tartásmódra, ha 1 vagy csak pár kutyád van, amiket mindig kiengedsz , vagy, ha olyan helyen élsz, ahol nem teheted tönkre a parkosított összképet, háztájat láncon tartott kutyákkal.
Másik előnye a kennelnek, ha megfelelő vízelvezetése van, hogy könnyedén ki tudod locsolni a kutya vizeletét és székletét az elfolyóba, megakadályozva így a kellemetlen szagokat, ami elengedhetetlen egy lakóövezetben, ahol a szomszédok nem igazán értékelnék a tipikus ,,kennelszagot’’ a levegőbe. Habár a következő oldalakon látni fogod, hogy egy megfelelően kialakított láncos hely egy jobb és egyben olcsóbb megoldást nyújt a kutya elzárására az ő szemszögéből, most vessünk egy pillantást a 3 okra, amit nemrég felsoroltunk és vonjunk le egy azonnali következtetést.
1.pont
Megakadályozni a kutyánkat, attól, hogy elszökjön amikor távol vagyunk.
Az első célnak megfelel a kutyakennel, hiszen megakadályozza a kutyánkat a szökéstől, viszont a 2. és 3. pontnál már nem ez a helyzet.
Szóval, hogy is van ez?
Először is, a kutya kényelmét illetőleg, a kenneleknek beton padlózatuk van, ami túl kemény a kutya ízületeinek. Egy kennelben a kutyád kénytelen minden nap a betonon járkálni. A kutyák felépítésének nem megfelelő, hogy a kemény betonon feküdjenek, illetve azon futkározzanak, nem erre lettek kitalálva.
Továbbá, ha arra kényszerítünk egy kutyát ( azáltal, hogy kennelben tartjuk őt ), hogy ismétlődően betonon sétáljon és feküdjön, sebek fognak keletkezni rajta, minden olyan helyen, ahol az említett szituációban érintkezik a teste a betonnal. Ha a nap minden pillanatában kennelben kényszerül lenni a kutya, ezek a sebek idővel nagyobbá válnak, és hamar rosszabbra fordulhat a helyzet. Mindeközben ez a teherviselő ízületeknek ugyancsak megviselő szituáció .
Csak képzeld el magad: az életed minden egyes napján mezítláb a betonon kell mászkálnod és erre a kemény felületre kell leülnöd és lefeküdnöd is. Végül te is puha helyért imádkoznál és, hogy kikerülj ebből a kényelmetlen helyzetből. Szerinted ezek után egy kutya mit érez?
A következő probléma ahol a kennel ismét elbukik, hogy nagyon kicsi életteret tud a kutyának nyújtani. Nem csak az a gond, hogy a kennel szörnyen kényelmetlen a kutyák számára, akiknek egy kő kemény betonfelületen kell élniük, de ezen felül még mindig egy szörnyen kicsi bekerített területről beszélünk. Mivel egy átlagos kennel 2m x 3m méretű, ez azt jelenti, hogy az átlag kennelek 6 négyzetméteresek. Ahogy lentebb látni fogod, még a legnagyobb méretű kennel sincs olyan tágas, mint egy átlagos hosszúságú lánc nyújtotta terület, az átlagos méretekkel rendelkező kennelek pedig majdnem ötöd akkorák..
Lássuk ezt konkrét adatokkal:
Kennel méretek:
• 2m x 3m = 6 négyzetméter
• 3m x 3m = 9 négyzetméter
• 3m x 4m = 12 négyzetméter
Az tény, hogy a legtöbb kennel a fent említett legkisebb méretű és csak csekély 6 négyzetméternyi életteret ( egy kő kemény felületen ) biztosít a kutyának. Még akkor is, ha az ember egy vagyont költene egy óriási ( 3.kategoria ) kennelre is kicsi maradna, hiszen a mérete még ennek is csak 12 négyzetméter, ami kevesebb mint a fele, annak amit egy átlag méretű lánc nyújt.
Rengeteg ember gondolja úgy, hogy a kutyakennel a legjobb formája a kutyatartásnak de ez nem így van. Ez a tartásmód a legdrágább, miközben a legkisebb (így egyben legkényelmetlenebb) területet nyújtja a kutyánk számára.
A képen látható kennelek mérete 2m x 3m, ami 6 négyzetmétert jelent minden egyes kutya számára. Mivel a kennelsor 10 db kennelből áll, ez összesen 60 négyzetméternyi területet jelent a 10 kutyának. És ne feledjük, hogy még mindig egy nagy betonfelületről beszélünk. Te szeretnéd így élni a mindennapjaidat?
Végül a 3. pontban megjelölt vágy, hogy megfelelően, kényelmesen, olcsón és könnyen el tudjuk zárni a kutyánkat is megdől. Egy valóban megfelelő kennel beton padlóval, tetővel, vízelvezetővel, megfelelően sűrű rácsozattal rengeteg pénzbe kerül…kutyánként…és rengeteg időbe is mire legyártják.…még egy top kategóriás láncos hely bőven kevesebbe kerül, és pár óra alatt össze is lehet rakni.
Vizsgáljuk meg kicsit közelebbről ennek a tartásmódnak az összes előnyét:
A megfelelő láncon tartás:
Kezdjük mindjárt az elején azzal, hogy tisztázzuk a legrégebbi mítoszt, ami az állatjogi fanatikusoktól származik és ez a ’lánc kínzás’ vagy a ’lánc megnyomorítja a kutyát’. Ez tisztán kreált badarság és abszolút valótlan. Több száz kutyát neveltem fel láncon a közel 20 éves tenyésztői tevékenységem alatt, és minden egyes kutyám egészséges és boldog, egyikük sem nyomorodott meg ez idő alatt. Tudom, hogy ezek a dolgok olyan állatjogi aktivistáktól származnak, akik igazából ezeket másoktól hallották, ám személyes tapasztalatuk nincs a témával kapcsolatban.
Én bebizonyítom tényekkel, számokkal, statisztikákkal, hogyan és miért jobb a lánc a kutya számára ( mentálisan és fizikálisan is ), mint bármilyen lekerített hely.
Kezdjük is az egészet, az életterek összehasonlításával. Újra leszögezném: a normál méretű kennel ( 2m x 3m ), ami 6 négyzetméternyi életteret jelent, a nagyméretű kennel pedig( 3m x 4m ), vitathatatlanul 12 négyzetméternyi életteret jelent a kutya számára a rácsok mögé zárva (a betonon).
Nos, hasonlítsuk össze ezeket az egyáltalán nem megfelelő számokat egy nyitott és tágas területtel, amit egy profi láncos hely nyújt, puha talajon, átlag láncméretet használva.
Amikor a lánc a középpontban rögzítve van, egy kör alakú életteret nyújt a kutyának. Hogy értsük mekkora területet is nyújt, tisztáznunk kell pár alap geometriai fogalmat. Minden kör felülete pi (3,14) szorozva a sugár négyzetével. Ez egy matematikai tény a kör felületének számítására. Ebből következtetve, a lánchossz maga adja a kör sugarát. Ez azt jelenti, hogy egy 3 méteres láncnál 3 méter négyzetét vesszük, ami 9, majd beszorozzuk pi-vel (3,14) és megkapjuk eredményül a 28,26 négyzetméternyi területet, amit a kutya számára nyújt a 3 méteres középpontban rögzített lánc, mint életteret.
A matematikai tény tehát egyszerű: 1db 3 méteres lánc, ami középen biztosítva van, 28,26 nm helyet biztosít a kutya számára…ami majdnem 5x nagyobb mint egy 2m x 3m kennel területe.
Majdnem bele tudsz rakni 5 db 2m x 3m kennelt egy 3 méteres lánchossz által nyújtott területre. És mégis az állatjogi zsenik törvényeket próbálnak bevezettetni a megkötés ellen, ahelyett, hogy ezt a kennelekkel szemben tennék. Az az igazság, hogy mindegyik tartásmódnál szükségesek alapkövetelmények a méreteket illetőleg. Más szóval, mind a kennelméretet, mind a megfelelő lánchosszt a kutya méretéhez kell, hogy igazítsuk. Végül így is igaz, hogy a megfelelő láncon tartás mindig több szabadságot és teret tud nyújtani a kutyának, hogy élvezze az életet.
És újra, a tények:
Alap láncméretek:
• 2 m hosszúságú lánc = 12,56 négyzetméternyi élettér.
• 2,5 m hosszúságú lánc = 19,63 négyzetméternyi élettér.
• 3 m hosszúságú lánc = 28,26 négyzetméternyi élettér.
• 3,5 m hosszúságú lánc = 38,47 négyzetméternyi élettér.
• 4,5 m hosszúságú lánc = 63,59 négyzetméternyi élettér.
Egy kör területe pi ( 3,14 ) szorozva a sugara négyzetével. Így kiszámolva a területet, ha összehasonlítjuk egy átlagos méretű kennel területével ( 6 nm ), vagy akár a fent említett nagy méretű kennellel (12 nm) láthatjuk, hogy még a legrövidebb lánc is kétszer akkora helyet ( 12,56 nm ) nyújt a kutyának, mint egy átlagos kennel és területe nagyobb a legnagyobb kennel területénél.
Az átlagos hosszúságú lánc ( 3m ) pedig közel háromszor akkora életteret biztosít a kutyának, mint a fent említett legnagyobb méretű kennel és közel ötször akkorát, mint az átlagos méretű kennel.
Ezek után, minden vérző szívű állatjogi fanatikus odakint, akik még egy ’’láncon tartott” kutya gondolatától is sírnak, megkérlek titeket, hogy töröljétek le a könnyiteket és egy pillanatra koncentráljatok ezekre a tényekre, majd tegyétek fel magatoknak a kérdést: ha el téged zárni de lenne választásod, melyiket mellett döntenél inkább? …egy 6 négyzetméteres élettér mellett( vagy egy nagy méretű kennel-mérete 12nm- mellett) a betonon?
Vagy inkább a 28+ négyzetméternyi területet választanád puha földdel?
Ami azt illeti, tegyél még fel magadnak pár kérdést a kutya szemszögéből nézve: inkább élnél állandóan rácsok mögött egy ketrecben, kisebb helyen és kemény felületen ( ahol ráadásul nem is tud a gazdád rendesen megsimogatni ) ? … vagy választanád inkább kint a szabadban létet, ahol a természetben maradhatsz és bármikor ugrálhatsz a gazdádra, ő pedig megsimogathat téged minden alkalommal amikor elmegy melletted?
Azt hiszem egyértelmű a válasz ezekre a kérdésekre, ha az ember ésszerűen és tényszerűen gondolkodik egy pillanatra. A fenti területszámítások vitathatatlan matematikai tények, világosak, mint az egyszeregy. Sajnos mégis sok városban és országban illegális a kutyát láncon tartani….és minden ilyen törvényt fanatikus állatjogi aktivisták hoztak létre tudatlan propagandáikkal, amiket a törvényhozók torkán nyomtak le, anélkül, hogy, ezen emberek bármelyike valóban tudatában lenne a kutyák kennelben tartásának valódi tényeiről.
Nézzük meg ezt, mindennapi szituációkra kivetítve:
A kutya elöl egy kb. 3,2 méteres láncon van ( ami 32 négyzetméternyi életteret jelet ),a kutya a háttérben pedig egy 4 méteres láncon van ( ami 50,24 négyzetméternyi életteret jelent ). Összesen, ennek a két kutyának 82,24 négyzetméternyi területe van, több, mint az első képen látott teljes kennelsornak a területe 10 kutyára. És ezek a kutyák a képen puha talajon földön mozoghatnak és nem a kemény betonon. A fenti fotó megmutatja, hogyan működik a való életben a megfelelően kialakított láncos terület. Amikor kimegyek, oda tudok menni mindegyik kutyámhoz, tudok velük játszani, simogatni őket és soha nem kell ’’rácsok mögé bezárva’’ érezniük magukat. A fák árnyékába tudnak menni, így mindig van egy árnyékos helyük, ahova mehetnek a nap elől, mint ahogy van olyan is, ahol napozhatnak, ha úgy tartja kedvük.
Ez egy közelebbi kép a hátsó kutyáról az előző képről egy 4 méteres láncon, tehát egy 50,24 négyzetméteres területen, a természetben, ami KÖZEL KILENCSZERESE egy 2m x 3m-es betonalapú, rácsos kennelnek, amit az első képen láthattunk.
A rövidebb láncokat ( ennek a kutyának az esetében 2 méter hosszú ) csak kölyök kutyáknál kellene használni, akik már túl nagyok ahhoz, hogy szobakennelben legyenek de túl kicsik még egy normál hosszúságú lánchoz. Éppen ezért, a láncvastagság, és a vas súlya is kisebb. Ez a 4 hónapos kutya még így is 12,56 négyzetméteres területtel rendelkezik, ami kicsivel nagyobb területet jelent annál, mintha egy mamut méretű 3m x 4m-es kennelben lenne.
Remélem, hogy a valóság amit a képeken látunk meggyőzők és ösztönzők egy profi tenyésztő nézőpontját illetően, akinek valós élettapasztalatai vannak a kutyanevelés terén, és aki valóban összehasonlította, felmérte és dokumentálta a különbséget a tartásmódok között…és arra a következtetésre jutott, hogy egy profin kialakított láncos terület messze tágasabb és jobb korlátozási mód a kutyának, aminek valóban meg kell felelnie.
Ez az, amiért a kennel sosem fog felérni ehhez a tartásmódhoz.
A kutyakennelek drágák, ráadásul miután ráköltöttél rengeteg pénzt sem lesz ( még a legjobb kivitelezés ellenére sem ) fele olyan tágas és kényelmes a kutyádnak, mintha csak szimplán csináltál volna egy profi láncos helyet neki.
Igaz, az egyszerű kutyatulajdonos, akinek gondosan tartott udvara van és csak 1 vagy 2 kutyája, amiket ki tud engedni mozogni, tehát kint-bent tartja a kutyáját, jó megoldás lehet a kennel.
Azonban egy komoly tenyésztőnek, akinek óriási udvarnyi állata van, amiket egymástól állandóan elkülönítve tart, a megfelelő lánc-felszerelés sokkal jobb és humánusabb megoldás minden téren.
Higgy nekem, mind a két verziót levezettem és a lánccal megfelelően kialakított udvar messze jobb, mint egy udvar tele kennelekkel, mind anyagilag, mind ténylegesen, és ami a legfontosabb, messze jobb a kutyák életminőségének szempontjából is.
Még a 3 méteres lánc is 28,26 négyzetmétert biztosít a kutyának, ami több, mint a négyszerese a 2m x 3m-es kennel 6 négyzetméterének és több, mint kétszer nagyobb mint a 12 négyzetméteres kennel. És még egyszer, a kutyák a természetben vannak, természetes körülmények között foglalhatják le magukat. Hasonlítsuk csak össze ezeket az életkörülményeket a kennelsoros kutyák életkörülményeivel, akik be vannak zárva egy kicsi fém- és betonvilágba, minden érdekes kilátás, hatás és tényező nélkül.
Ez a kutya a 4,5 méteres láncon, ami 63,59 négyzetméternyi életteret biztosít számára, nagyobb mozgástérrel rendelkezik, mint az első képen lévő kennelsor 10 kutyájának mozgástere összesen. Hogy megfordítsuk ezt, mind a 10 kutyának összesen azon a kennelsoros képen szűkebb helye van, kisebb területen nyomorognak, mint amit ezen a képen látsz egyetlen kutyánál.
Remélem mostanra célba ért a mondanivalóm. Ha visszatérünk a 3 kiindulópontunkra a témáról ( 1.Megakadályozni a kutyánkat, attól, hogy elszökjön amikor távol vagyunk 2. Amennyire csak lehet boldogan és kényelmes körülmények között tartani a kutyánkat akkora területen amekkorán csak lehet ez idő alatt 3. E célok elérése a lehető legkényelmesebb módon, elkerülve a felesleges kiadásokat ), láthatjuk, hogy a lánc megfelelőbb a kennellel szemben, minden téren. Ez nem is vitás.
Egy megfelelően kialakított láncos hely, kétszer, vagy akár tízszer nagyobb mozgásteret biztosít a kutyának,. Nem kell rácsok mögött lennie és ez a kialakítás lehetőséget ad arra is, hogy a kutya gazdája bármikor odasétáljon a kutyájához, megsimogassa, anélkül, hogy ki/be csukogatna egy ajtót vagy kerítést, így mindenki jól jár.
Remélem ez a cikk segítő és egyben oktató jellegű volt.
Írta: John A Koerner II
A cikk forrása: https://sportingdognews.blogspot.com/2012/08/?view=classic