Kutyázzunk hóban-fagyban is: fárasztási tippek a téli időszakra
Már korábban foglalkoztunk a téli időszak okozta nehézségekkel és összeszedtünk néhány gondolatot, amire érdemes odafigyelni a téli kutyázás alatt. Most konkrét tippeket hoztunk, amivel ezekben a cudaridős hónapokban is fitten tudjuk tartani a kutyánkat.
Sötét van? Hát világíts!
Az első problémánk a téllel, hogy sötét van. Azon szerencséseken kívül, akiket nem köt fix napirend, bizony mindenkinek meg kell kötnie a maga kompromisszumait a sötétséggel. Már beszéltünk a kutyánk és magunk láthatóságáról, ám jó ha tudjuk, hogy nem csak mi, a játékunk is világíthat! Egy foszforeszkáló labdával már bátran nekivághatunk az éjsötét öt órai labdázásnak, és bár nem lesz ugyanaz, mint órákig bóklászni a parkban vagy az erdőben, de legalább a kutyánk boldog és fáradt lesz, no és persze a kondija sem fog elveszni a kényszerpihenő alatt.
Csúszóssá válik a világ
Tavaly óta tudjuk, hogy lehet tél hó nélkül. Ám a deres-harmatos füvet biztos, hogy nem fogjuk megúszni, ez utóbbi pedig rejthet veszélyeket. Kiválóan csúszik, és ezzel sérülések egész sorát tudja okozni… Melegítsünk rá a labdázásra is, hogy ne hideg izmokkal, merev végtagokkal érje a kutyánkat az első farolás, ha pedig futunk, bikejöringezünk, akkor magunk miatt is legyünk fokozottan óvatosak! Egy obedience tréning során is közbeszólhat a csúszós talaj, így a farolással, éles fordulatokkal járó gyakorlatokat nagy elővigyázatossággal végezzük! Ha súlyhúzásra adjuk a fejünket, akkor kalkuláljuk bele az edzésbe, hogy a fagyos földön jobban fog csúszni a gumi, ha pedig felolvad a dér a föld sáros, latyakos lehet. Ezt előnyünkre is fordíthatjuk, ha jó előre tisztában vagyunk a terepviszonyokkal.
Ha már megcsíp a dér…
Az első fagyokkal tehát új környezetben találjuk magunkat, és ahogy hűl az idő, úgy változik a kutyánk is. A szőrösebbje ilyenkor kezd felpörögni, a rövidebb szőrűek pedig egyre többet reszketni. A testhőre egy terheléses időszakban oda kell figyelni, és lehet, hogy nagy és kemény Tájszonkánk van, de ha másfél centi a szőre és csupasz a hasa meg a belső combja, akkor 5°C alatt fázni fog. A kutyakabát nem ciki, edzés előtt- és után praktikus, főleg, ha közben a deres-harmatos füvön vizes is lett a kutyánk. Érdemes figyelni arra is, hogy ilyenkor a hirtelen ivás, és összességében a hideg levegő, amit a felhevült testébe zihál, igénybe veszi a hörgőket, nyelőcsövet, és a gyomrot. A természetes vizek helyett itassunk edzés előtt- és után izotóniás italt, használjunk vitamin pótlást, pl. GameVit multivitamin komplex-et és segítsük a légzést és regenerálódást Quebeck Winter-PET kiegészítővel. Továbbá figyeljünk rá, hogy nem csak a kutya, de a sportunkhoz használt eszközök is lehetnek hőérzékenyek, a puha versenyfrizbik például kifejezetten rosszul viselik a fagyokat.
Havas mókák
Mivel már ritka kincs nálunk a fehér táj, a kutyások zöme ilyenkor inkább sétálni, túrázni indul, ha viszont azok közé tartozunk, akinek feszített edzésterve van, akkor jöjjön pár havas ötlet… Például labda helyett terebélyes apport. A kicsi és jó súlyú madzagos labda, mint tudjuk, elsüllyed a nagyobb hóban, de pl. a Puller már elég széles ahhoz, hogy a sokadik dobás után is megtaláljuk, és ne kelljen könnyes búcsút venni tőle olvadásig. Ilyenkor természetesen előkerülnek a szánkók, aminek húzása nagy népszerűségnek örvend, de ha van otthon egy snowboard és megfelelő havas terület, akkor akár a húzósportok mintájára ezzel is kalandozhatunk. A kerékpárokra hazánkban nem elterjedt a “fat bike” külső, de külföldön már évek óta divatja van. Ezzel a köpennyel sokkal nagyobb felületen fekszik fel a kerék, és nagy hóban is tudunk tekerni – vagy épp bikejöringezni.
Ha kint nem megy, hát menjünk be!
Több benti megoldás áll rendelkezésünkre a kutyánk erőnlétének megtartására illetve elméje lefárasztására. Ilyenek a fiziós gyakorlatok, amivel karban tarthatjuk ízületeiket és izmaikat és kellemesen elfoglaljuk őket a meleg szobában. A formálásos és megvezetéses tanítás is jó módszer a fáradt kutyához, mindenféle trükk tanítása, vagy éppen a sportunk bizonyos fázisainak alapozása, gyakorlása is elsajátítható a négy fal között. Ha konkrét lefárasztás a célunk zárt helységben, akkor jó barátunk lehet a futópad. Van motoros és önhajtott verziója, sportversenyekre való készüléshez az utóbbi ajánlott. Ezek az eszközök praktikusak és jól használva hasznosak, ám érdemes figyelembe venni, hogy roppant hangjuk van, így a panelház hatodik emeletére nem annyira ajánlott felcipelni egyet. Rosszidős program lehet még a lógatás, amiről írtunk már korábban.
Ha van még ezen kívül ötleted benti fárasztásra, oszd meg velünk kommentben! 🙂